Mężczyzna , 30 lat Witam,proszę o diagnozę badania rtg kręgosłupa piersiowego ap i boczne: Niewielka prawowypukła skolioza piersiowa.Zaostrzenia na krawędziach trzonów niektórych kręgów piersiowych.Podejrzenie kręgszczeliny L5-S1 do oceny na zdjęciu celowanych skośnych. Meniskowate zagłębienie płytki granicznej trzonu kręgu L5 [pourazowe? zmiana o charakterze dysplastycznym?] Proszę o udzielenie mi jakiś bardzie szczegółowych informacji na temat tego badania zwłaszcza ostatniej jego części, dziękuje Mariusz(30)
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Lek. Tomasz Budlewski 79
Lek. Tomasz Budlewski Stażysta/Rezydent, Łódź
Edytuj odpowiedź

Konieczne jest poznanie większej ilości informacji medycznych o pacjencie. Po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć. Proszę koniecznie udać się do lekarza zlecającego powyższe badanie.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ortopedia – Ciało ludzkie składa się z blisko 206 kości. Układ kostny i stawowy zapewnia stabilny punkt mocowania dla tkanek miękkich. Kości połączone są ze sobą za pomocą więzadeł i ścięgien. Chronią ważne narządy wewnętrzne, np. mózg, serce, płuca. Pełnią również funkcję magazynu składników mineralnych, wapnia i fosforu, które są dostarczane do różnych części ciała przez krew.
  • Skolioza – Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Skolioza to schorzenie należące do grupy wad postawy ciała. Skoliozą nazywa się odchylenie od osi anatomicznej całego kręgosłupa lub jego odcinka w płaszczyźnie czołowej, które pociąga za sobą wtórne zmiany w układzie narządu ruchu i narządach wewnętrznych.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: