Zaostrzenie typowych dla niedoczynności tarczycy objawów

Witam, Zaostrzenie, typowych dla niedoczynności tarczycy, objawów, a zwłaszcza pojawienie się dodatkowo zaburzeń miesiączkowania, skłoniło mnie do próby wykluczenia/potwierdzenia tej choroby. Dodam tylko, że zarówno ze strony matki jak i ojca występowała niedoczynność tarczycy w rodzinie. Wiek: 26lat TSH: 3,21µIU/ml (kilka lat wcześniej było1,54) FT4: 16,01 pmol/l Powinnam z takimi wynikami zgłosić się do endokrynologa? Czy szukać gdzie indziej przyczyny swoich dolegliwości?

Witam,

Ma Pani prawidłowe wyniki. Z uwagi na obciążenia genetyczne może Pani oznaczyć sobie poziom przeciwciał antyTPO i aTg we krwi, jeśli będą podwyższone, to istnieje ryzyko, że może Pani niebawem rozwinąć niedoczynność tarczycy, jeśli będą w normie, to na razie nie ma Pani powodu do stresu, a przyczyny należy szukać poza tarczycą. Jeśli planuje Pani w najblizszym czasie ciąże, to poziom TSH powinien być poniżej 2,5 , a więc w takim przypadku warto zgłosić się do endokrynologa, który zaleci niewielką ilość l-tyroksyny.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz