Zapalenie grzybicze czy bakteryjne?

Witam, w czasie miesiączki pojawiła się u mnie jakaś infekcja, wszystko wskazywało na grzybicę: niewielkie pieczenie i swędzenie - nasilone po kąpieli oraz bardzo dużo białych grudek wewnątrz pochwy - właściwie bez zapachu. Po ustąpieniu miesiączki (po 4 dniach) udałam się do lekarza, który powiedział, że to stan zapalny i przepisał mi 3 globulki P*** - powiedział, że powinno pomóc:) Tego samego dnia wieczorem przed aplikacją zauważyłam, że z pochwy nie wydobywają się już białe grudki, ale duża ilość żółtej wydzieliny o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Wcześniej wejście do pochwy było jakby suche i opuchnięte, teraz jest mokre i nie mam problemu z włożeniem globulki. Czy to może oznaczać, że pojawiła się u mnie kolejna infekcja? Może to coś innego? Powinnam poczekać, aż skończą się globulki, czy udać się do innego lekarza? Ten zapach mnie przeraża. Dziękuję

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią objawy faktycznie wskazywałyby na infekcję grzybiczą, co zresztą potwierdził ginekolog w czasie osobistego badania.

Grzybica zwykle objawia się serowatą wydzieliną, zwykle bezwonną z towarzyszącym świądem i pieczeniem miejsc intymnych.

Pojawianie się kolejnych objawów, takich jak nieprzyjemny zapach, może, ale nie musi, świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym, które wymagałoby dodatkowego leczenia, najprawdopodobniej antybiotykoterapii.

Ze względu na dołączenie się objawów w zaledwie kilka godzin po wizycie u ginekologa Pani postępowanie nie powinno podlegać zmianom. W pierwszej kolejności powinna Pani zaaplikować wszystkie przepisane globulki, a następnie, w razie braku poprawy, udać się na kolejną wizytę do ginekologa. Jeśli to tylko możliwe, wskazana jest kontynuacja leczenia u specjalisty, który rozpoznał u Pani infekcję.

Pozdrawiam