Zapalenie okołozębowe po leczeniu kanałowym

Witam, mam zapelenie okołozębowe (obok korzenia) w górnej 6 po leczeniu kanałowym jakiś czas temu. W tej chwili zażywam antybiotyk, ze zdjęcia RTG wynika, że wymagane jest leczenie pod mikroskopem, ze względu na krzywe kanały. Moje pytanie co robić? Zapłacić za leczenie (wyliczono mi ok 1000-1400) czy wyrwać?

Witam!
Próba zachowania własnego naturalnego zęba jest istotna. Lekarz powinien przedstawić wszystkie dodatnie i ujemne strony tego leczenia. Leczenie pod mikroskopem jest obecnie najlepszą z możliwych metod leczenia endodontycznego. Podana cena mieści się w ramkach ogólnopolskich.
Należy pamiętać, że leczenie kanałowe nawet pod mikroskopem nie gwarantuje w 100% wyleczenia zmian zapalnych wokół zęba. W ten sposób usuwany jest czynnik zapalny, natomiast z gojeniem organizm musi poradzić sobie sam.
Wszystko zależy od rozmiaru, czasu trwania i stopnia nasilenia stanu zapalnego oraz rozmiarów uszkodzenia zęba. Należy rozważyć możliwości leczenia alternatywnego (np. most, implant itp.). Zaangażowanie czasowe i finansowe.
Decyzję o podjęciu leczenia endodontycznego pacjent podejmuje sam na podstawie porady lekarskiej.
Pozdrawiam!

Wyrwanie to najskuteczniejsza metoda leczenia. Tylko co dalej. W tak młodym wieku brak 6 może mieć swoje konsekwencje w zaburzeniu zwarcia i doprowadzić do powstania węzłów urazowych. Alternatywa to most (ale jest konieczność szlifowania zębów), albo implant. W obu wypadkach cena przewyższa zdecydowanie leczenie kanałowe. Nadal posiadanie własnego zęba (leczonego kanałowo) jest najbardziej fizjologiczne.

Na pewno warto ratować każdego własnego zęba. W przypadku usunięcia będzie trzeba uzupełnić brak poprzez wykonanie mostu lub leczenie implantologiczne, obydwie wersje są droższe niż powtórne leczenie kanałowe i odbudowa zęba na wkładach. Prawidłowo wyleczony endodontycznie pod mikroskopem ząb będzie dobrze służył przez wiele lat. Decyzję odnośnie rodzaju zabiegu (leczenie/usunięcie) musi Pan jednak podjąć sam.

W myśl mojej zasady,że "ząb zawsze można usunąć",starałabym się walczyć o niego,zwłaszcza,że to trzonowiec. Leczenie pod mikroskopem daje gwarancję skuteczności i zwiększa szanse na to,że ząb będzie Panu służył jeszcze przez długi czas.

Decyzja należy do Pana ,żadne leczenie nie gwarantuje Panu ,że ząb wytrzyma długie lata , ale usuwając go skazuje się Pan na brak zęba od razu , a tak ma Pan 70% sznasy ,że leczony ząb po prawidłowej odbudowie jeszcze jakiś czas Panu posłuży.