Zapalenie oskrzeli: czy może mieć związek z refluksem?

Moj 4,5 miesieczny syn po raz drugi ma zapalenie oskrzeli. Piewrszy raz zachorował 2 miesiące temu, dostal antybiotyk, wziewy. Po dwóch tygodniach wyzdrowiał. Dwa dni temu poszłam z nim do lekarza rodzinnego (dodam, iż obecnie przebywam w Anglii, pierwszy raz dziecko zachorowało podczas pobytu w Polsce), diagnoza: przeziębienie, osłuchowo czysty, paracetamol i podawanie dużej ilości napojów. Jednak nie dało mi to spokoju i następnego dnia poszłam z dzieckiem do prywatnego pediatry, diagnoza: zapalenie oskrzeli, wczesne stadium, antybiotyki, syrop. Dodam, że dziecko ma stwierdzony refluks, od 2 miesiąca życia dostawał lek osłonowy, jednak w Polsce, odstawiłam ten lek. Wszystko było w porządku. Dziecko nie miało żadnych objawów związanych z refluksem. Wydawało się, że wszystko jest już dobrze. Jednak 2 - 3 tygodnie temu zaczęło mu się znowu bardzo ulewać. Tydzień temu pojawił się kaszel (typowy jak przy refluksie), tylko, że po 4 dniach kaszel się nasilił. Czy możliwe jest, że dziecko zachorowało na oskrzela przez refluks? Czy ulewanie się może spowodować zapalenie oskrzeli? Dodam, że dziecko zasypia tylko przy butelce, leżąc na boczku (leży zawsze z podwyższoną główką). Synek zaczął również ząbkować. Lekarka stwierdziła, że to osłabiło odporność.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Refluks żołądkowo-przełykowy (GER) jest zjawiskiem często występującym u dzieci, zwłaszcza w pierwszych sześciu miesiącach życia. Ma on charakter reakcji fizjologicznej, jednak nierzadko o nasileniu przekraczającym normy fizjologiczne, prowadząc tym samym do patologicznych objawów klinicznych. Chorobowa postać refluksu u dzieci objawia się wymiotami, niedoborem masy ciała, bólami brzucha, bólami za mostkiem, dysfagią oraz zaburzeniami oddechowymi. W związku z częstym występowaniem u niemowląt zarówno objawów chorób układu oddechowego, jak i GER, ciągle pozostaje dyskusyjna ich kliniczna współzależność. Koincydencja ta nie musi być wynikiem związków przyczynowo-skutkowych, lecz jedynie zwykłym czasowym współwystępowaniem dwóch częstych problemów klinicznych. Uznanie przyczynowej roli GER w przebiegu chorób układu oddechowego u dzieci wymaga jednak dalszych badań klinicznych.
Typowe działania lecznicze w odniesieniu do dzieci z objawami GER w sytuacji współwystępowania objawów ze strony układu oddechowego obejmują postępowanie farmakologiczne oraz niefarmakologiczne. Podstawową grupą leków są inhibitory pompy protonowej oraz leki prokinetyczne. Równie istotne są niefarmakologiczne sposoby leczenia GER, zwłaszcza u niemowląt (częstsze karmienie mniejszymi porcjami, wyższe ułożenie, ewentualnie modyfikacja mieszanki
mlecznej).