Zapalenie oskrzeli i nadreaktywność oskrzeli

Syn ma 16 lat. Pierwszy skurcz krtani dostał 9 lipca. Byliśmy przerażeni, ponieważ syn nie mógł oddychać. Charczał z trudem wciągając powietrze do płuc. Od trzech dni pojawia się to codziennie rano. Przed pierwszym atakiem syn był chory na zapalenie tchawicy. Natomiast w dzień pierwszego ataku został w szpitalu, gdzie stwierdzono, że gardło rozpulchnione, nieżytowe, nad płucami zaostrzony szmer pęcherzykowy, furczenia w górnych partiach, w dolnych zaś rzężenia średnio i drobnobańkowe. Rozpoznano zapalenie oskrzeli. W wdrożonym leczeniu uzyskano poprawną ewolucję zmian osłuchowych, z jednoczesnym, wyciszeniem kaszlu. Wypis do domu w stanie dobrym z zaleceniem kontynuacji leczenia w warunkach ambulatoryjnych. Dnia 18 lipca szukając pomocy byliśmy z synem u laryngologa, który stwierdził po zrobieniu i obejrzeniu zdjęcia, że nie ma zmian chorobowych. Proszę o poradę jak mogę pomóc synowi podczas ataku oraz co może być przyczyną? Stosowane leki: Zinat, Flonidan, Sinupret, Atrovent N, Miflonide.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Zapalenie oskrzeli jest chorobą której w dużej części przypadków towarzyszy nadreaktywność oskrzeli prowadząca do występowania epizodów obturacji, czyli skurczu oskrzeli i w efekcie pojawiania się duszności u chorych. Nadreaktywność ta może się utrzymywać nawet jeszcze jakiś czas po ustąpieniu objawów zapalenia. W leczeniu stosuje się właśnie te leki, które otrzymuje Państwa syn czyli sterydy wziewne (Miflonide) działające przeciwzapalnie oraz leki rozszerzające oskrzela (Atrovent). Zwykle takie leczenie po pewnym czasie przynosi poprawę. Jeśli jednak u Państwa syna nadal występują ataki duszności warto poprosić lekarza prowadzącego o przepisanie leku z grupy beta-2-mimetyków szybko rozszerzającego oskrzela (salbutamol, fenoterol) stosowanego doraźnie właśnie w razie takich ataków. Duszność szybko powinna ustąpić. Natomiast jeżeli pomimo leczenia dolegliwości nadal będą się utrzymywały proponowałabym konsultację pulmonologiczną. Być może konieczne będzie wykonanie badania spirometrycznego wraz z próbą prowokacyjną w celu ewentualnego stwierdzenia obturacji oskrzeli oraz ich nadreaktywności. Ponadto przydatne mogą być badania posiewu plwociny gdyż zdarza się, że zapalenie oskrzeli jest powodowane przez bakterie atypowe takie jak Mycoplasma pneumoniae, w których leczeniu stosuje się inne antybiotyki. Pozdrawiam