Zapalenie pęcherza moczowego - spuchnięte wargi sromowe

Witam. Mam wielki problem. Od tygodnia czuje duży dyskomfort związany z moją pochwą. Na początku to było lekkie swędzenie. Później doszedł ból podczas oddawania moczu, zaczęłam zażywać tabletki furaginum i żurawinę, ale nie pomagały. Dziś byłam u lekarza, który przepisał mi antybiotyk i mówił, że za 2 dni powinnam czuć poprawę. Obecnie przebywam za granicą, i wizyta u specjalisty-ginekologa graniczy tu z cudem. Gdy wróciłam od lekarza, chciałam posmarować moje wargi kremem dla dzieci bambino i zauważyłam, że są bardzo spuchnięte, a na dodatek gdy je rozchyliłam zauważyłam krosty z ropą. Bardzo to boli. Ból sprawiają mi najprostsze czynności takie jak chodzenie, siedzenie, nie mówiąc o podcieraniu w toalecie czy myciu okolic intymnych. Od zawsze stosuje płyn do higieny intymnej: L***, mam stałego partnera od przeszło roku. Od niedawna, tj. jakieś 1,5 miesiąca używam tabletki antykoncepcyjne Y***. Czy to może mieć coś z tym wspólnego? Przed wyjazdem tu (czerwiec) byłam u ginekologa, miałam robiony wymaz z pochwy i wszytsko było w porządku, tylko lekkie zapalenie, ale dostałam clotrimazolum tabletki dopochwowe i tabletki na odbudowę flory bakteryjnej. Pomocy! Tutejszy doktor powiedział, że jeśli mi na weekendzie nie pomoże to mam w poniedziałek przyjść z próbką moczu. Proszę o pomoc i radę, bo chyba zwariuję do poniedziałku. Pozdrawiam, Ola

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przyznam, że Pani opis nie pokrywa się z tytułem zapytania, w którym wspomina Pani o zapaleniu pęcherza moczowego. Opis Pani dolegliwości wskazuje raczej na infekcję dróg rodnych, aniżeli na zapalenie pęcherza. Niestety najbardziej warygodnym sposobem potwierdzenia tych przypuszczeń jest wizyta u ginekologa, który przeprowadziłby pełne badanie ginekologiczne.

Świąd, upławy oraz obrzęk warg sromowych przemawia za infekcją sromu i pochwy. Najczęstszym czynnikem etiologicznym zapalenia sromu są grzyby. Wskazane jest zatem przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych, choćby klotrimazolu w maści (nie wiem, czy jest dostępny w Anglii bez recepty) i stosowanie irygacji (w Polsce Tantuum Rosa).

Nie ukrywam, że istotna w Pani przypadku jest wizyta u ginekologa, który przepisze właściwe leczenie i zahamuje proces zapalny w dolnych drogach rodnych. Infekcje okolicy sromu mają tendencję do występowania i mogą wiązać się groźnymi chorobami.

W obecnej sytuacji musi Pani jednak poczekać do poniedziałku. Z rana proszę zgodnie z zaleceniami pobrać mocz (ze środkowego strumienia) i przekazać go do badania. Jeśli potwierdzą się nasze przypuszczenia w wyniku podane będą strzępki grzybów, które zobligują lekarza do przepisania leków przeciwgrzybiczych.

Na koniec chciałabym zwrócić Pani uwagę na fakt, iż infekcje układu moczowo-płciowego mogą wystąpić w dowolnym momencie. Fakt, iż kilka miesięcy była Pani zdrowa o niczym nie świadczy. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej zmienia charakter śluzu i może być czynnikiem usposabiającym do występowania infekcji grzybiczych.

Pozdrawiam.