Zapalenie piersi lub węzłów chłonnych?

Mam 51 lat. Jakieś 5 miesięcy temu, po depilacji pachy, zauważyłam na skórze pachy, najpierw lewej, później również prawej, ciemne plamy. Ponieważ nie schodziły, uznałam za rodzaj infekcji i zaczęłam smarować tym, co udało mi się kupić w aptece (najpierw Clotrimazolum, a później jednokrotnie kremem T***). W międzyczasie dokonywałam kolejnej depilacji oraz stosowałam każdorazowo antyperspirant. Jakiś czas temu, w nocy, przebudził mnie nagły ból po zewnętrznej stronie piersi, pomiędzy sutkiem a pachą. Wyczułam również zgrubienie, bardzo bolące, piekące, w wiązadłach występujących pomiędzy pachą a sutkiem, promieniujący do pachy i szyi. Niestety ból nie mija. Nie mam temperatury. Co może być przyczyną? Czy chodzi o poważne schorzenie? Rok temu miałam robioną mammografię - bez zmian. Jestem po operacji - mięśniaki, usunięta macica, mam bezobjawowe torbiele jajników. Czy to jest sprawa ginekologiczna czy raczej powinnam udać się do lekarza rodzinnego?

Witam serdecznie.

Z opisu wynika, że faktycznie może chodzić o stan zapalny - być może węzła chłonnego pachy, bądź mięśnia. Z pewnością konieczne jest badanie lekarskie - być może także wykonanie badania USG. Najlepiej chyba zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje Panią na ewentualne inne badania, bądź zaleci leczenie.

Nie polecam stosowania na własną rękę prepratów zawierających w składzie antybiotyk, lek przeciwgrzybiczy lub steryd. Do depilacji najlepiej używać jednorazowych maszynek do golenia oraz unikać stosowania bezpośrednio po antyperspirantów, ze względu na ryzyko podrażnienia.

Pozdrawiam serdecznie.