Zapalenie płuc - jak długo trwa leczenie?

Witam. Mam 26 lat. Obecnie stwierdzono u mnie zapalenie płuca prawego. Jak długo trwa leczenie? Dlaczego tak rygorystycznie zakazane jest wychodzenie z domu?? Osobiście w domu czuję się gorzej niz na świeżym powietrzu. Jednak zakazano mi jakiegokolwiek kontaktu z dworem przez czas leczenia. Nie powiedziano mi jak długo może potrwać leczenie. Najbardziej interesuje mnie dlaczego nie mogę wyjść nawet z psem na spacer dwa razy dziennie (opatulona po same uszy). A także ile czasu powinnam się  kurować. Dziękuje za odpowiedź.
26 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku zapalenia płuc leczonego ambulatoryjnie o nieciężkim i niepowikłanym przebiegu - leczenie antybiotykiem trwa według zaleceń najczęściej 7 dni (chyba, że jest szczególna postać zapalenia płuc).

Wśród zaleceń jest m.in. odpoczynek - niewskazany jest wysiłek fizyczny, przebywanie w zgrupowaniach ludzi. Nie wskazane jest wychodzenie na dwór - ze względu na zmiany temperatury - między ciepłym mieszkaniem i dworem, a przy zbyt ciepłym ubraniu - można się przegrzać, itp. A zapalenie płuc, to nie jest zwykłe przeziębienie - zaostrzenie przebiegu może skończyć się pobytem w szpitalu.

Dlatego szczególnie należy uważać na siebie zwłaszcza w pierwszych dniach kuracji, a wychodzenie na dwór jest przede wszystkim niewskazane przy podwyższonej temperaturze ciała. Podczas kaszlu - zmiana temperatury może ponadto powodować nadreaktywność oskrzeli, co objawia się znacznym nasileniem dolegliwości.

serdecznie pozdrawiam!