Zapalenie płuc po raz kolejny - co może być przyczyną?

Dzień dobry, mam na imię Łukasz, mam 28 lat. Po raz drugi przechodzę zapalenie płuc tego samego płata, pierwsze zapalenie było wirusowe. mycoplasma wyniki; igM 1,17 wynik dodatni powyżej 1,09 igG 119,34 wynik dodatni powyżej 21,9 Moje zapytanie - czy ta mycoplasma mogła spowodować, że choruję po raz drugi na zapalenie płuc tego samego płata?

Witam,

Oczywiście, zapalenie płuc może być wywołane tym samym patogenem.
Niepokojące jest natromiast zawsze powtórne zapalenie płuc w tej samej lokalizacji, zwłaszcza w niedługim odstępie czasu. Zawsze wymaga to rozszerzenia diagnostyki - najlepiej o dokładniejsze niż zwykłe RTG badanie obrazowe - tomografię komputerową klatki piersiowej.

Pozdrawiam