Zapalenie prostaty - powrót do zdrowia

Pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się ostre zapalenie prostaty, wcześniej nie miałem z prostatą żadnych problemów. Przez trzy i pół tygodnia brałem antybiotyki, które w ulotkach miały wpisane zastosowanie przy ostrym zapaleniu prostaty i dopiero po trzech tygodniach ustąpiły wszelkie bóle prostaty (w drugim i trzecim tygodniu miałem sporadyczne 2-3 razy na dobę, ale bardzo silne bóle prostaty). Pół tygodnia po ustąpieniu bóli zmieniony został antybiotyk na taki, który ma wpisane w ulotce zastosowanie przy przewlekłym zapaleniu prostaty (wydaje mi się, że nieco słabszy) i po pół tygodniu brania tego antybiotyku znowu zaczynam odczuwać "ćmienie" prostaty, a dzisiaj lekki ból. Czy lek jest za słaby, czy mimo ciągłego brania antybiotyków, sytuacja znowu się zaostrza? Jak długo powinienem jeszcze brać leki (dotychczasowe rokowania były, że 6 tygodni) i czy konieczny jest silniejszy antybiotyk? Jeszcze korzystam z cewnika (trzeci tydzień), bo wcześniejsze próby odłączenia pokazały, że nadal go potrzebuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Leczenie zapalenia prostaty jest zasadniczo długotrwałym leczeniem antybakteryjnym, co jest związane ze słabą penetracją leku do prostaty. Z reguły powinno ono trwać ok 6-8 tygodni.

W opisanej sytuacji postępowanie lecznicze wydaje się być prawidłowe. Jeżeli jednak pojawiły się nieznaczne dolegliwości bólowe to należy zastanowić się czy są one spowodowane nieskutecznością leczenia czy też mają inną przyczynę.
W celu wyjaśnienia problemu konieczne jest kontrolne badanie urologiczne.
Należy zastosować się do zaleconego czasu przyjmowania leków, gdyż jak już wspomniano proces leczenia powinien być długotrwały.
Proponuję skonsultować problem z urologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl