Zapalenie ucha zewnętrznego z opuchlizną przewodu słuchowego zewnętrznego w ciąży

Od 8 tygonia ciąża zagrożona - przyjmowałam Luteine, No-spe, Scopolan i jeszcze jakieś czopki. Od 12 tygodnia do końca ciąży (oczywiście z przerwami) - Pimafucin i Clotrimazolum w czopkach i maści. W 14 tygodniu świerzb i 6 dniowa kuracja Crotomition-em. Od 16 tygodnia do końca ciąży zapalenie ucha zewnętrznego z opuchlizną przewodu słuchowego zewnętrznego z codziennym czyszczeniem pod mikroskopem i przymowanie Proxacinu i Tridermu czy przy tym wszystkim moje dziecko urodzi sie zdrowe

Pomimo wielu leków, które Pani przytacza nie zagrażają one dziecku. Pozostaje jedynie kwestia na która nie ma odpowiedzi, a mianwicie, co powodowało stany zapalne? Jeśli drożdżaki - to nie problem, jeśli natomiast podstawą zapalenia uch było zakażenie wirusowe, to istnieje niewielkie ryzyko. Niewielkie dlatego, że ciąża była już zaawansowana (dawno po ukończnieu organogenezy), a zakażenia obejmujące wyłącznie nosogardziel nie powodują prawie nigdy dodatkowych problemów. Musi być dobrze. KS.