Zaparcia a badanie per rectum

witam Mam 22 lata.Piszę ponieważ od jakiegoś czasu mam problemy z zaparciami, chciałbym się udać w tej sprawie do lekarza rodzinnego lecz nie wiem czego mogę się u niego spodziewać ponieważ czytałem w internecie że lekarz rodzinny może nawet wykonać badanie per rectum a nie ukrywam że nie wiem dokładnie jak to się odbywa i trochę się boje.chciałbym się dowiedzieć czy lekarz rodzinny wykonuje takie badanie i jak to dokładnie wygląda.

Badanie per rectum to jedno z podstawowych badań. Wykonuje się je palcem w rękawiczce po natłuszczeniu lub posmarowaniu lignokainą. Jest nieprzyjemne (poza dewiantami seksualnymi), ale niezbyt bolesne. Pozwala wykryć schorzenia kanału odbytu (żylaki, guzy, szczelinę)