Zaparcia i trudności z wypróżnianiem u 2,5-latka

Witam. Mam problem z kupka u syna 2.5 latka. Od 3 miesiecy nie robi siusiu do pampaersa i przez pierwszych kilka tyg rowzniez kupke robil do ncnika ale pozniej mowil ze go boli i od 2 miesiecy nie chce robic kupki do nocnika tylko robi w majteczki , idzie np pod stol albo chowa sie gdzies w pokoju. Juz nie wiem co mam robic a do tego ma zaparcia kupka twarda i placze przerazony. Czy mam udac sie do lekarza? Jak mu Pomoc? Martwie sie o niego. Dziekuje za odpowiedz.

Jeżeli syn odczuwa dyskomfort podczas wyróżnień to jego zachowania mające w jakiś sposób uniknąć przykrej czynności są zrozumiałe. Proszę przede wszystkim zadbać o to aby dieta dziecka przeciwdziała zaparciom. Podawanie dużej ilości warzyw i owoców oraz pelnoziarnistych produktów zbożowych wraz z odpowiednią podażą płynów w diecie powinno uregulować pracę jelit i unormować sytuację. Ponadto wskazane może być podanie probiotykòw. Jeżeli jednak te działania nie przyniosą efektu proszę się udać na konsultację z lekarzem prowadzącym.