Zaparcia u 20-latki chorującej na anoreksję bulimiczną

Witam. Mam 20 lat. Mam stwierdzoną anoreksję bulimiczną. Moim problemem są zaparcia, owszem jem mało, ale staram się uzupełniać błonnik (różne otręby, xenna błonnik) i piję dużo wody. Wypróżniam się 2 razy w tygodniu, przy pomocy tabletek przeczyszczających, ponieważ ja nie czuję potrzeby udania się do WC. A gdy już dojdzie do wywołania wypróżnienia, załatwiam się na zielono ( zielona woda, i resztki).. Jakie są przyczyny moich zatwardzeń? Czy zielony kolor oznacza ,że pokarm, gnije...we mnie?

Witam Panią,

Sama Pani przyznaje że mało jada do tego stwierdzono u Pani bulimię, więc jak może się Pani wypróżniać codziennie przy tak małej podaży pokarmu. Kategorycznie odradzam stosowania tabletek przeczyszczających!! w ten sposób nigdy Pani nie będzie wypróżniała sie naturalnie i rozreguluje Pani cały przewód pokarmowy. Tabletki przeczyszczające nie są dobrym sposobem na walkę z zaparciami! Uważam że w wyniku tych środków Pani kał przybiera nienaturalną barwę.
Wyrzuci Pani te tabletki i skupi się na naturalnych metodach. Dzień może zacząć Pani od wypicia szklanki wody z sokiem z cytryną. Dobrze działa na zaparcia także zjedzenie rano na czczo kiwi z łyżką oliwy (wiem że nie brzmi to zbyt dobrze ale działa). Można również 2 łyżki siemienia lnianego zalać szklaną ciepłej wody na noc i wypić przed śniadaniem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce. Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują pracę żołądka, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pan także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym.
Warto także wprowadzić aktywność fizyczną.

Powodzenia! i pamięta Pani że środki przeczyszczające do niczego dobrego Panią nie doprowadzą!

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk