Zaparcia u 20-miesięcznego dziecka

Córeczka ma 20 miesięcy i ma zaparcia, robi twarde, zbite kupy z wielkim wysiłkiem, dostawała lek niestety nie pamiętam nazwy i kupki były luźniejsze po skończeniu kuracji problem powrócił, nie je słodyczy nie pije sztucznych soków tylko wodę i herbatkę z kopru włoskiego. Jaka może być tego przyczyna?

Witam, jeśli dziecko ma zaparcia być może w diecie jest zbyt mało błonnika. Szczególnie bogate w błonnik są warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste (płatki owsiane, pieczywo z pełnego ziarna, płatki kukurydziane).
Z jadłospisu należy wykluczyć produkty powodujące zaparcia: czekolada, banany, kleiki ryżowe, kasza manna, białe pieczywo. Dziecko powinno także dużo pić: woda niegazowana, naturalne soki owocowe.

Pozdrawiam,
Monika Biziel
biziel.dobrydietetyk.pl