Zaparcia u 3-latki

Witam, Moja roczna córeczka od 3 miesiąca ma non stop problemy z zaparciami. Lekarze do tej pory mówili mi że dziecko jeśli do 4 dni nie załatwia się to nie jest żaden problem. Dziecku przy odbycie pojawił się fałd skórny - nie krwawi, ale przy oddawaniu kału panicznie płacze. Dziecko dostaje kasze jeczmienna ze szpinakiem, jabłuszko, pije nawet zgrzewke wody 1,5l tygodniowo. Zamiast byc coraz lepiej, jest tylko gorzej. Pomocy !
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim polecałabym jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Przewlekłe zaparcie a w konsekwencji nagromadzenie masy kałowej coraz bardziej utrudnia defekację, jest przyczyna dyskomfortu, bólu a po pewnym czasie może nawet być wskazaniem do mechanicznego usunięcia.
Należy pamiętać, że takie produkty jak biały ryż i kleiki ryżowe, kasza manna, gotowana marchewka, kisiele, białe pieczywo, banany mają charakter zapierający i należy wyeliminować je z diety.
W likwidacji zaparć często pomocne jest podanie na czczo niewielkiej ilości letniej wody z łyżeczką miodu i kilkoma kroplami cytryny.

Dzień dobry,
Przewlekłe zaparcia u dziecka mogą być spowodowane zaburzeniami flor bakterjnej. Proszę podawać dziecku jogurty naturalne z probiotykami oraz z jak najdłuższa datą ważności, czyli najświeższe. Ponadto przez 1-2 tygodnie podawać proszę dziecku probiotyki - do kupienia w aptece np. Lakcid, Dicloflor - rano i wieczorem. Proszę wprowadzić do diety małej owsiankę - przgotować na leku na gęto mozna również dodać do niej owoce. Ponadto suszone i namoczone sliwki - 3-4 sztuki dziennie. Kolejn sposób to kasze, zamiast jęczmienne lepiej podać jaglaną. Można także 1-2 raz w ciągu dnia dodawać do pisiłku po 1 łyżeczce oleju lnianego. Proszę także parzyć len - 1 łyżka stołowa ziaren na 1 szklankę wrzącej wody.
Często zaparciaprzyczyną nietolerancji pokarmowych - można także spróbować wyeliminować laktozę - mleko oraz gluten (jęczień, pszenica, zyto) na 1-2 tygodnie. Być może się poprawi.
Pozdrawiam, Aneta Kościołek