Zatwardzenie u dziecka a przyczyny i leczenie

Witam. Moja dwuletnia córka ma nawracające problemy z kupką. Problem polega na tym, iż najpierw wychodzi twarda, a później normalna kupka i zaraz kolejnego dnia, bądź tego samego, lecz późnym wieczorem znowu zatwardzenie i normalna kupka. Problem - za szybko wiąże się ten stolec? Byłam u lekarzy, wszyscy mówią, że to wina diety. Dietę ma lekkostrawną, przyznam za owocami nie przepada, ale warzywa podaję jej 2 razy dziennie, w zupie gotowane brokuły, buraczki, kaszę gryczaną, jaglaną itp., a na drugie danie surówka z mięskiem i ziemniaczkami. Pije naprawdę dużo, na zmianę, raz wodę przegotowaną, soki rozcieńczone pół na pół z wodą i kompoty. Podaję jej śliwki suszone, przetarte i problem ciągle taki sam. Gdzie tkwi mój błąd? Jaka może być inna przyczyna zatwardzenia u dziecka? Czy zatwardzenie u dziecka może świadczyć o jakiejś poważnej chorobie?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

U przeważającej części dzieci nie udaje się jednoznacznie ustalić przyczyny zaparć. Rzadko także zdarza się, że powodem zaparć są poważne choroby. Etiologia najczęściej jest wieloczynnikowa.
W pierwszej kolejności tak jak Pani pisze dziecko powinno być leczone dietą. Pokarmy które Pani wypisała są odpowiednie. Sok z suszonych śliwek jest bardzo dobrym pomysłem. Ograniczyć proszę natomiast banany, gotowaną marchewkę, ryż, czarną herbatę.
Jeżeli pomimo odpowiedniej diety i podaży wystarczającej ilości płynów córka dalej ma zaparcia proszę zwrócić uwagę czy z różnych przyczyn nie wstrzymuje stolca ( np. nie chce przerwać ciekawej zabawy, boi się bólu związanego z defekacją). Przebywanie kału przez dłuższy czas w jelicie prowadzi do absorpcji wody i w konsekwencji do zatwardzenia.
Po jedzeniu perystaltyka jelita zwiększa się. Proszę spróbować wysadzać dziecko na nocnik np. po obiedzie. Istotne jest aby zabieg ten powtarzać codziennie o tej samej porze niezależnie od efektu. Jeżeli dziecko oddaje stolec do toalety proszę zadbać aby nogi nie wisiały w powietrzu (można podstawić stołeczek).
Ponadto dziecku należy zapewnić odpowiednią ilość ruchu.
Brzuszek można masować ruchem okrężnym- zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Powyższe metody można stosować tylko jeżeli pediatra zbadał dziecko i wykluczył możliwość zaparć na tle innych chorób w tym alergię czy cukrzycę. W przypadku pojawienia się objawów dodatkowych takich jak wymioty, ból brzucha, wysoka gorączka, utrata wagi należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Jeżeli mimo stosowania domowych sposobów zaparcia nie wycofają się należy zgłosić się do lekarza, który zadecyduje o ewentualnym leczeniu farmakologicznym.