Zaparcia w 32-tygodniu ciąży

Witam. Jestem w 32 tygodniu ciąży. Wcześniej miałam problemy z zaparciami, ale nigdy z hemoroidami. Cztery tygodnie temu pojawiły się one po tym, jak dopadły mnie zaparcia i z trudem i bólem próbowałam załatwić swoją potrzebę. Tak już od tamtej pory zostało, gdy tylko wspomogę się przy wypróżnianiu siłami, to od razu wyłażą mi hemoroidy. Znikają niemal od razu, nie bolą, nie krwawią. Ale co dalej? Czy jest możliwość, aby one po porodzie zniknęły? Jak sobie z nimi radzić? Proszę o pomoc.

Lek. Tomasz Budlewski

Prosze udać się do lekarza po maści i czopki. Wziąć je ze sobą do szpitala, po porodzie będzie gorzej! Oczywiście prawdopodobnie następnie ustąpią, ale wysiłek przy porodzie nasili dolegliwości i to znacznie.