Zaparcia w pierwszej ciąży

Witam mam 26 lat jestem w pierwszej ciąży-4 mies.i mam problemy ze stolcem.Jak nie chodzę do toalety to niechodzę, a jak pójdę to mam problem się wypróżnić, czasem chodzę 3 razy na dzień i idzie po trochu i od paru dni zauważyłam, że mój stolec jest wręcz czarny (wcześniej był normalny brązowy) bez krwi itp. Biorę witaminy PrenatalDuo tam jest 60mg żelaza żadnych innych tabletek niebiorę, nie wiem czy powinnam się zgłosić do lekarza, czy to w ciąży jest w jakiś sposób normalne proszę o odpowiedz

Problem z zaparciami w ciąży jest zupełnie normalny. Powinna Pani postarać się zwiększyć ilość błonnika w diecie (spożywając pełnoziarniste produkty zbożowe oraz warzywa i owoce) oraz przyjmować dużą ilość płynów. Jeżeli stan ten będzie się utrzymywał warto udać się do specjalisty aby przedstawił Pani szczegółowe zalecenia dotyczące diety dla kobiet w ciąży. Ważne jest aby nie przyjmowała Pani preparatów mających regulować pracę przewodu pokarmowego na własną rękę. Uregulowanie wypróżnień jest ważnym zagadnieniem, gdyż w innym wypadku oprócz odczuwanego dyskomfortu naraża się Pani na wystąpienie problemu z hemoroidami.