Zapis średnionapięciowy, prawidłowo zorganizowany przestrzennie

Witam. Miałam robione 2 razy eeg w czuwaniu i po nieprzespanej nocy, z powodu utraty przytomności. Pierwszy wynik był następujący: Zapis średnionapięciowy, prawidłowo zorganizowany przestrzennie, rytm podstawowy alfa 11 c/sek z dodatkiem czynności beta. Reakcja OZ wyrażona, HV, Fs bez wpływu na zapis. Na tle prawidłowej czynności podstawowej występują w prawej okolicy skroniowej i potylicznej grupy i ciągi trwające do 2 min fal wolnych niskonapięciowych o częstotliwości 6-7 Hz. czy to padaczka?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Po pierwsze proszę pamiętać, że wynik badania EEG należy interpretować wraz z całością danych o pacjencie, takich jak: wiek, główne dolegliwości, choroby współistniejące czy przyjmowane leki. Jeśli badanie EEG jest wykonywane po raz kolejny, to ważne jest też porównanie go do badań poprzednich. Nieprawidłowy zapis EEG nie musi bowiem świadczyć o występowaniu istotnej patologii. Zdarza się, że część osób, które nie mają problemów neurologicznych ma nieprawidłowy zapis EEG i odwrotnie, nieraz pacjenci chorujący na padaczkę, mają prawidłowy zapis EEG, jeśli badanie wykonuje się między napadami padaczkowymi. Proszę zatem skonsultować się z lekarzem, który zlecił wykonanie badania.