Zapominanie nazw podstawowych przedmiotów a silny stres lub trauma

Szanowni Państwo, Proszę o pomoc, nie wiem czy to kwestia silnego stresu, traumy, ale chyba tracę pamięć nie wiedziałem jak nazwać sitko, druciak i skakankę, a mam 26 lat i to chyba nie jest normalne, mam torbiel pajęczynówki/szyszynki jakoś tak w głowie, oraz dysleksje, zapominam ze szkoły bardzo wiele, z angielskiego też, krzywa zapominania też istnieje, jak to jest z tą moją pamięcią, czy to jest normalne? bardzo proszę o pomoc, nie mam pieniędzy na konsultacje, zależy mi na profesjonalizmie

Dzień dobry,

Najlepiej jak uda się Pan do swojego lekarza neurologa (który zdiagnozował Panu torbiel, u którego się Pan leczy ?) bądź do lekarza psychiatry - którzy wyłącznie w kontakcie osobistym będą w stanie udzielić Panu informacji/pomocy. Nie jest możliwe udzielenie Panu odp., bez badania i wywiadu.
Zarówno wizyta u lekarza neurologa, jak i psychiatry jest bezpłatna w ramach NFZ. W Warszawie może Pan udać się do np.: IPiN.

Dysleksja bardzo wpływa na procesy pamięciowe, koncentrację uwagi itd. - zarówno podczas prób zapamiętywania nowego materiału, jak i jego późniejszego odpamiętywania. Dlatego też Pana zapominanie może się wiązać z dysleksją. W tym wypadku nie ma innej rady, jak ciągłe rozwijanie się - czytanie książek, wykonywanie różnych czynności wpływających na czynności poznawcze (rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, zadania analityczne itp). Bez ciągłego ćwiczenia, przyjmowania informacji rzeczywiście spadek funkcji poznawczych będzie znaczny.
Po drugie torbiel w szyszynce też nie wpływa zbyt pozytywnie i w tym wypadku lekarz neurolog powinien zalecić Panu odpowiednie kroki zaradcze.
Reasumując: w Pana wypadku powinien Pan ćwiczyć, ćwiczyć i dążyć do ciągłego samorozwoju (zarówno pod względem poznawczym, jak i ogólnym), a także dobrze by jednak było skonsultować się ze specjalistą - neurologiem oraz psychologiem. Mieszkając w stolicy, na pewno znajdzie Pan pomoc w ramach NFZ. Pozdrawiam.