Zapomniałam pierwszej tabletki - jak je teraz zażywać?

Proszę o szybką odpowiedź. Ostatnie opakowanie tabletek brałam regularnie. Kochałam się w pierwszy dzień przerwy. Przy nawale obowiązków - zapomniałam rozpocząć nowe opakowanie. Czyli stosunek odbył się w niedzielę rano - ostatnia tabletka była brana w sobotę. Powinnam rozpocząć branie w piątek. Przypomniało mi się o tym dziś rano - mamy poniedziałek. Czy jest ryzyko ciąży? I czy teraz powinnam kupić nowe opakowanie i pominąć te 4 tabletki? Czy zacząć od nowa i po zakończeniu brania zrobić 7 dniową przerwę? Czy odpuścić sobie z chłopakiem w najbliższym czasie i czekać do miesiączki, żeby rozpocząć nowe opakowanie?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosunek odbyty w niedzielę nie powinien doprowadzić do zapłodnienia, jako że owulacja mogła teoretycznie wystąpić po siedmiu dniach przerwy, kiedy plemniki straciły już raczej możliwość zapładniania. Obecnie może Pani kontynuować regularne przyjmowanie tabletek, tak będzie chyba najprościej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że obecnie owulacja może wystąpić, jako że działanie antykoncepcyjne tabletek nie zostało zachowane przy tak długiej przerwie. Dlatego przez pierwsze siedem dni regularnego ich brania należy stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy lub powstrzymać się od współżycia.

Pozdrawiam serdecznie!