Zapomniałam przyjąć dwie pigułki - jak teraz kontynuować ich zażywanie?

Witam! Mam 29 lat i troszkę pogubiłam się w pigułkach. Od 5 miesięcy przyjmuję pigułki i podczas ostatniego opakowania, w końcówce drugiego tygodnia, zapomniałam wziąć dwóch tabletek (wtorek, środa), a zorientowałam się we czwartek. Koleżanka poradziła mi, abym we czwartek wzięła tabletki z wtorku i środy, a w piątek z czwartku i piątku. Zrobiłam tak jak mi poradziła, ale niestety mimo wszystko dostałam miesiączkę. Zaprzestałam brania tabletek w dniu dostania miesiączki. Teraz jestem po miesiączce i chciałabym dalej przyjmować pigułki, nie ze względu na ochronę przed zajściem w ciążę, lecz ze względu na cerę, ponieważ mam takie zalecenie od dermatologa (bardzo pomaga). Moje pytanie jest takie, czy mogę zacząć teraz brać pigułki, mimo tego, że nie mam miesiączki? Bardzo mi na tym zależy. I co zrobić w trakcie, aby za miesiąc wyregulować ochronę przed zajściem w ciążę? Czy jak skończę opakowanie i dostanę miesiączkę, to w jej pierwszym dniu zacząć następne opakowanie? Bardzo proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie pochwalam stosowania tabletek antykoncepcyjnych niezgodnie z proponowanym przez producenta schematem. W takiej sytuacji trudno przewidzieć działanie hormonów na organizm kobiety. Proponowałabym, aby poczekała Pani na ponowną miesiączkę i rozpoczęła nowe opakowanie w pierwszy dzień jej stosowania. Pani koleżanka nie poradziła Pani dobrze. Następnym razem warto przeczytać ulotkę dołączoną do tabletek - na pewno jest tam napisane, co należy zrobić, gdy się zapomni wziąć pigułkę... Jeśli tak bardzo i rozpaczliwie zależy Pani na dobrym stanie cery, może Pani rozpocząć opakowanie przed miesiączką, jednak nie liczyłabym na skuteczną antykoncepcję w tym cyklu. Może Pani zażyć całe opakowanie (zabezpieczając się dodatkowo np. prezerwatywą przez cały ten cykl), zrobić 7 dni przerwy i rozpocząć nowe opakowanie i nowy cykl - i dopiero w tym drugim cyklu może Pani liczyć na pełną ochronę przed ciążą.

Pozdrawiam!