Zapomniałam wziąć tabletkę po przerwie. Co robić?

Witam. Stosuję tabletki antykoncepcyjne. W piątek powinnam wziąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania, ale kompletnie o niej zapomniałam. Co robić? Czy mogę ją przyjąć dzień później i dodatkowo się zabezpieczać przez kolejnych 7 dni? Czy wtedy będzie wszystko ok? Czy może powinnam przestać stosować pigułki i zacząć ponownie od przyszłego miesiąca? Proszę o odpowiedź! Pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

W przypadku przerwy między opakowaniami trwającej dłużej niż zalecana (czyli w przypadku preparatu jaki Pani stosuje za przerwę można uznać te 4 dni, kiedy przyjmuje Pani tabletki placebo), należy jak najszybciej zażyć zapomnianą tabletkę, nawet gdyby miało to oznaczać przyjęcie dwóch tabletek naraz.

Ponadto zaleca się 7-dniowy okres dodatkowej ochrony, po którym występuje pełna skuteczność antykoncepcyjna.

Jeśli prowadzi Pani aktywne życie seksualne dodatkowo może Pani wykonać test ciążowy.