Zapomniałam zażyć tabletkę antykoncepcyjną - jakie jest ryzyko zajścia w ciążę?

Witam, od dwóch miesięcy zażywam tabletki antykoncepcyjne, dziś miałam zacząć trzecie opakowanie, jednak okazało się, że nie zabrałam ich z domu (do rodzinnego miasta mam dosyć daleko). Niestety, noc wcześniej współżyłam bez dodatkowych zabezpieczeń, spodziewając się, że i tak zażyję tabletki antykoncepcyjne zgodnie z terminem (był to kończący się czas 7-dniowej przerwy w braniu tabletek). Czy jest zwiększone ryzyko, że zajdę w ciążę w takim wypadku, skoro niby-miesiączka wystąpiła kilka dni wcześniej i nie był to środek cyklu? Zastanawiałam się także, czy można po skończeniu opakowania odstawić na miesiąc tabletki hormonalne i po miesiącu, a właściwie 28 dniach, znów zacząć je zażywać? Proszę o możliwie jak najszybszą odpowiedź, bo nie wiem, co robić, a ciąży zdecydowanie nie planuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W takiej sytuacji występuje bardzo wysokie ryzyko zajścia w ciążę. Jeśli nie wznowi Pani brania tabletek po przerwie, to występuje duża szansa wystąpienia owulacji w krótkim czasie, tak że nasienie, które ma Pani obecnie w drogach rodnych, może doprowadzić do zapłodnienia. W tej chwili jedyną możliwością ograniczenia tego ryzyka jest użycie tabletki "po" (jeśli nie ma Pani wątpliwości natury moralnej) lub jak najszybsze wznowienie przyjmowania tabletek. Można zrobić sobie miesięczną przerwę w przyjmowaniu tabletek, w Pani sytuacji należy jednak przed rozpoczęciem kolejnego opakowania wykluczyć ciążę testem ciążowym, tak by nie zaszkodzić dziecku.

Pozdrawiam serdecznie!