Zapomniałam zażyć tabletki. Mam przyjmować tabletki placebo czy zrobić sobie przerwę?

Mam 19 lat. Od kilku miesięcy zażywam tabletki antykoncepcyjne (24+4). Mój problem jest następujący: zapomniałam zażyć 16 tabletki, wzięłam ją na drugi dzień rano czyli nie przekroczyłam jeszcze 12 godzin, więc mogłam dalej zażywać normalnie tabletki. Niestety kilka dni później znów zapomniałam tabletki, wzięłam ją na drugi dzień, ale wydaje mi się że minęło więcej niż 12 godzin. Zgodnie z ulotką miałam zażywać do końca jasnoróżowe tabletki, pominąć tabletki placebo i przejść do następnego blistra. Dzisiaj jest dzień, kiedy powinnam już zażyć właśnie pierwszą tabletkę z nowego blistra, niestety zapomniałam kupić nowego opakowania i będę mogła to zrobić dopiero w poniedziałek, co teraz? Czy mogę np. zrobić sobie taką krótką przerwę i w poniedziałek zacząć nowe opakowanie? Kiedy teraz mogę zacząć nowe opakowanie? A może mam zażyć normalnie te tabletki placebo i przejść do nowego opakowania? Błagam, pomóżcie bo wizytę u ginekologa mam dopiero 4 marca. Agnieszka

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Proszę zrobić przerwę i rozpocząć normalnie kolejne opakowanie. Proszę jednocześnie stosować dodatkowe zabezpieczenie przez okres przerwy oraz siedmiu tabletek z nowego opakowania lub w tym czasie nie współżyć.

Myślę, że tak będzie i najkorzystniej dla Pani i najbezpieczniej z punktu widzenia skuteczności antykoncepcji.

Pozdrawiam serdecznie!