Zapomniana pigułka a wcześniejszy stosunek

Witam. Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe. Poprzednie opakowanie skończyłam w czwartek (tydzień temu), następnie zrobiłam przerwę, w trakcie której pojawiło się krwawienie (trwające od poniedziałku do czwartku w tym tygodniu ). Następne opakowanie powinnam zacząć brać w piątek, lecz pierwszą pigułkę zażyłam o dzień wcześniej - w ten czwartek, kolejną w piątek, trzecia powinna być w sobotę ok. 22 (stała pora), lecz zażyłam ją w niedzielę o 18, czyli jest to 18 h opóźnienia. O godzinie 22 zażyję następną pigułkę i antykoncepcję będę stosować wg schematu do końca opakowania, oczywiście już z dodatkowym zabezpieczeniem mechanicznym. Moje wątpliwości polegają na tym, że w pierwszym dniu przyjmowania pigułek (ten czwartek około południa) miałam stosunek seksualny z narzeczonym, w trakcie którego nasienie dostało się do moich dróg rodnych - nie zastosowaliśmy niestety prezerwatywy, choć przez ostatnie kilka miesięcy to robiliśmy, gdyż przyjmowałam lek TERATOGENNY. Wobec powyższego mam pytanie - czy możliwa jest ciąża? Wydaje mi się, że ryzyko jest znikome, gdyż przy założeniu, iż plemniki przeżywają 3 doby w drogach rodnych, to powinny one obumrzeć około południa w niedzielę, czyli gdy brak zabezpieczenia trwał od 22 w sobotę, to plemniki były zdolne do zapłodnienia komórki jajowej przez 14 godzin. Czy w trakcie tych 14 godzin mogło dojść do owulacji i zapłodnienia? Czy może to za krótki czas, by zainicjować owulację - nadmieniam, że ostatecznie przyjęłam po 18 h przerwy kolejną dawkę hormonów - czy dawka ta mogła zahamować ewentualnie zainicjowany już przez tę krótką przerwę proces owulacji? Martwię się jedynie o ten stosunek czwartkowy, gdyż później nie doszło już do kolejnego. Moją największą obawę budzi fakt, iż ok. tygodnia temu zakończyłam stosowanie leku teratogennego...

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, w opisanej przez Panią sytuacji istnieje ryzyko ciąży. Może nie jest ono bardzo duże, ale jednak istnieje, a ze względu na zażywanie leku teratogennego należy nawet małe ryzyko wziąć pod uwagę. W przypadku pominięcia pigułki w pierwszym tygodniu cyklu istnieje ryzyko ciąży związane ze stosunkami odbytymi w tygodniu poprzedzającym pomyłkę. Gdyby stosunek miał miejsce w ciągu ostatnich dwóch dni, należałoby rozważyć zastosowanie antykoncepcji postkoitalnej (tabletka "po"), jednak teraz jest już na to zbyt późno. Jako antykoncepcję postkoitalną rozważa się czasami wkładkę wewnątrzmaciczną (spiralę) założona najpóźniej 3-4 dni po stosunku. Proszę udać się jak najszybciej do ginekologa i spytać o taką możliwość, jednak obawiam się, że i na to może być zbyt późno. Tak czy owak, powinna się Pani do lekarza wybrać...

Pozdrawiam!