Zapomniana tabletka a dodatkowe zabezpieczenie

Witam, w pierwszym tygodniu przyjmowania kolejnego opakowania pigułek Y... zapomniałam 1 pigułki (spóźniłam się z jej przyjęciem około 12 godzin i to chyba trzeciego dnia). Pigułkę przyjęłam zgodnie z instrukcją na opakowaniu - jeśli minęło mniej niż 12 godzin od pominięcia, to ochrona przed ciążą nie jest zmniejszona i należy zażywać pigułki normalnie. Miałam stosunek dzień wcześniej - jeśli tak jest napisane, to rozumiem, że nie powinnam się martwić ciążą? Wczoraj (ostatni dzień pierwszego tygodnia) znów pominęłam pigułkę i przyjęłam ją po około 13 godzinach od pominięcia. Ulotka mówi, że jeśli minęło więcej niż 12 godzin w pierwszym tygodniu, to należy dodatkowo stosować prezerwatywę, a jeśli się pominie dwie tabletki to skontaktować się z lekarzem. Ja wprawdzie pominęłam dwie, ale nie z rządu, tylko w odstępie kilku dni i nie wiem, co teraz zrobić, czy przerwać opakowanie, czy brać pigułki nadal? Czy niezależnie od tego stosować prezerwatywę? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pisze Pani: "spóźniłam się z jej przyjęciem około 12 godzin". W ulotce leku jest napisane, że "jeśli minęło mniej niż 12 godzin od pominięcia, to ochrona przed ciążą nie jest zmniejszona". A w Pani przypadku minęło 12 godzin, a nie "mniej niż 12 godzin". Gdyby spóźniła się Pani 11 godzin, to nie byłoby kłopotów, ale 12 godzin spóźnienia może już zmniejszyć skuteczność antykoncepcji. A do tego to był pierwszy tydzień, który jest newralgiczny... Poza tym spóźniła się Pani z kolejną tabletką z pierwszego tygodnia...

W Pani przypadku istnieje ryzyko ciąży związane nie tylko ze stosunkami odbytymi po pomyłce (należy zabezpieczać się prezerwatywą przez 7 kolejnych dni), ale także w tygodniu ją poprzedzającym. Proszę skontaktować się ze swoim lekarzem, on poinstruuje Panią, co należy dalej robić.

Pozdrawiam!