Zapomniana tabletka antykoncepcyjna a ryzyko ciąży

Witam! Mój przypadek jest następujący: mam 19 lat, od prawie roku przyjmuję tabletki antykoncepcyjne, mniej więcej tak samo długo regularnie współżyję. W zeszłym tygodniu (w środę) rozpoczęłam nowe opakowanie. W sobotę po południu kochałam się z moim chłopakiem, wieczorem jednak poszliśmy na imprezę, a ja zapomniałam zażyć tabletki (czwartej). Przypomniałam sobie o niej dopiero 24 godziny później, w niedzielę wieczorem, kiedy miałam wziąć kolejną tabletkę. Zażyłam więc obie, a następnego dnia udałam się do ginekologa. Lekarka odmówiła mi wypisania tabletki "po", kazała czekać i "mieć nadzieję"... Ostatecznie receptę zdobyłam dopiero we wtorek rano, tabletkę "po" zażyłam więc po ok. 60h. Czy ryzyko ciąży w moim wypadku jest wysokie? Kiedy powinnam zrobić test ciążowy, żeby mógł stuprocentowo wykluczyć lub potwierdzić ciążę, a po ilu dniach w miarę pewnie mogę go zrobić po raz pierwszy (dla uspokojenia)? Czy delikatne, ale stałe wrażenie ucisku podbrzusza, a także mdłości (ale bez wymiotów) mogą być wynikiem zażycia tabletki "po", czy to raczej symptomy ciąży? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Ryzyko ciąży w Pani przypadku jest niskie. Test ciążowy proszę przeprowadzić w momencie zakończenia kolejnej siedmiodniowej przerwy, przed nowym opakowanie. Najwcześniej może Pani przeprowadzić test ciążowy dla uspokojenia w około dwa tygodnie od współżycia, choć jego wynik może być jeszcze fałszywie ujemny. Obecnie jest zdecydowanie za wcześnie na pierwsze oznaki ewentualnej ciąży. To czego Pani doświadcza, to skutki wzięcia tabletki "po". Przy dodatkowym zażywaniu antykoncepcji hormonalnej dawka gestagenu z tabletki "po" skumulowała się z tym przyjmowanym z codziennych tabletek, szczególnie, że wzięła Pani dwie tabletki jednocześnie w niedzielę. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wielu efektów ubocznych, w szczególności tych najczęstszych, które wystąpiły w Pani przypadku. Pozdrawiam serdecznie!