Zapomniana tabletka i antybiotykoterapia

Witam, już dosyć długo (kilka lat) stosuję Marvelon, zapoznałam się z ulotką, co należy robić w przypadku, gdy zapomni się tabletki, gdy stosuje się antybiotyki, gdy występują wymioty i biegunki itd. Ale nie rozumiem, jak można zajść w ciążę kilka dni po stosunku, jak się np. zapomni tabletki i nie przyjmie jej w wymaganym 12 godz. czasie lub kilka dni po stosunku rozpocznie się leczenie antybiotykami. Jaki to jest właściwie czas? Proszę o wyjaśnienie, bo nie rozumiem, jak dzisiaj uprawiam seks, bez dodatkowego zabezpieczenia, a jutro zapomnę tabletki (bo wyjadę na dwa dni i nie zabiorę) to jest prawdopodobieństwo, że będę w ciąży?

Lek. Marta Hat

Witam! Środek antykoncepcyjny, który Pani stosuje należy do grupy tzw. jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych. Składa się ze składnika progestagenowego, który odpowiada za zahamowanie wyrzuty hormonu LH (który odpowiada za owulację). Dominacja progestagenów nad estrogenami w pierwszej części cyklu powoduje, że endometrium oraz śluz szyjkowy nie są przygotowane na zapłodnienie. Drugi składnik tabletki antykoncepcyjnego to estrogen, który hamuje wydzielanie hormonu FSH, a wtórnie rozwój pęcherzyka dominującego w jajniku. Zaburzenie podaży odpowiedniej dawki hormonów w postaci tabletki antykoncepcyjnej może zaburzyć ich rolę, a w następstwie tego "odblokować" owulację i zwiększyć ryzyko ciąży. W przypadku idealnego stosowania tabletek wskaźnik Pearla (wskaźnik określający skuteczność antykoncepcji, mówi o ilość kobiet na 100, które zaszły w ciążę stosując daną metodę antykoncepcji przez rok) wynosi 0,1; w przypadku niedokładnego stosowania się do zalecań 5. Pozdrawiam serdecznie!