Zapomniane tabletki

Witam, biorę tabletki o schemacie zażywania 24+4, zapomnialam 2 tabletek w 14 i 15 dniu, wzięłam zapomniane tabletki naraz w 16 dniu (bieżącej jeszcze nie brałam). Pojawiło mi się plamienie w 16 dniu. Co mam teraz zrobić? Przyjmować dalej czy pominąć jasnoróżowe tabletki, a przejść na białe? W 14 dniu, co zapomnialam pierwszej tabletki, odbyłam stosunek płciowy. Czy miałam ochronę wówczas przed ciążą?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pominięcie dwóch tabletek w znaczący sposób może obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Najlepiej byłoby, gdyby udała się Pani do swojego ginekologa i zasięgnęła jego opinii.

Przy pominięciu dwóch pigułek nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję co najmniej do końca tego cyklu. Istnieje ponadto ryzyko ciąży związane ze stosunkiem odbytym w 14. dniu cyklu. W takiej sytuacji konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia (np. prezerwatywa) przez cały ten cykl (także podczas zażywania tabletek placebo - ostatnich czterech z opakowania) oraz najlepiej przez 7 pierwszych dni stosowania pigułek z nowego opakowania. Przed rozpoczęciem nowego opakowania należy wykonać test ciążowy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że jest to dość krótko po ewentualnym poczęciu (test może być fałszywie ujemny) i nawet pomimo negatywnego wyniku tego testu ciążowego, warto go powtórzyć po 1-2 tygodniach. W przypadku potwierdzenia ciąży, należy natychmiast odstawić tabletki.

Pozdrawiam!