Zapotrzebowanie kaloryczne a odchudzanie

Dzień dobry, obliczyłam, że dla mojej wagi i wzrostu podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne BMR wynosi około 1398 kcal, zaś całkowite- ok 1690kcal. Czy jeśli będę spożywała około 1200 albo 1300kcal dziennie to będę chudnąć nawet jeśli nie będzie połączone to z aktywnością fizyczną (niestety nie mam na to czasu)? Ile kalorii muszę obciąć, żeby chudnąć?

Witam serdecznie,
aby uzyskać redukcje masy ciała należy dostarczyć odpowiednio mniej kcal w pożywieniu i/lub zwiększyć wysiłek fizyczny oraz odpowiednio zbilansować dietę tak aby nie doprowadzić do niedoborów składników pokarmowych oraz spowolnienia tempa metabolizmu. Podstawowa zapotrzebowanie energetyczne to zapotrzebowanie które jest niezbędne do zachowania podstawowych funkcji organizmu, nie może Pani obniżyć tak drastycznie ilości dostarczanych kcal. Najważniejsze aby spadek wagi przebiegał systematycznie ale w wolnym tempie, co zapobiega efektowi jojo i odbywa się w sposób bezpieczny dla organizmu. Zalecam skorzystanie z pomocy dietetyka, tym bardziej że jest Pani młodą osobą i szczególnie ważne jest aby dieta była odpowiednio zbilansowana. Będzie Pani spokojniejsza że odchudzanie odbywa się pod kontrolą, w sposób zdrowy dla organizmu i efekty będą trwałe.

pozdrawiam
Małgorzata

Witam Panią,

aby schudnąć musi Pani spożywać mniej kalorii niż wskazuje na to czynna przemiana materii czyli w przypadku Pani 1690kcal. Jednak kalorie to nie wszystko. Równie dobrze może Pani dostarczyć taka ilość kalorii spożywając czekoladę. Należy pamiętać aby dieta była urozmaicona, pełnowartościowa i prawidłowo zbilansowana. Proszę wybierać zdrowe produkty posiłki komponować tak aby dostarczały wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
aktywnośc fizyczną równiez jest bardzo ważna!

Jeżeli miałaby pani problem z ułożeniem odpowiedniego jadłospisu to zachęcam do kontaktu:
tel.506 225 670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk