Zapotrzebowanie kaloryczne dla 16-latka przy ćwiczeniach na siłowni

Witam! Mam 16 lat, ważę 67kg, mam 177cm wzrostu, jestem mężczyzną, moja aktywność fizyczna to jedynie w-f w szkole Chciałbym zacząć ćwiczyć na siłowni, a do tego jest potrzebna dieta. Nie wiem jakie jest zapotrzebowanie mojego organizmu na kalorie, białka, węglowodany i tłuszcze. Jeśli można prosił bym o pomoc w tej sprawie i jeśli można ułożyć jakąś dietę. Z góry dziękuję, pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Lek. Marta Gryszkiewicz

Zapotrzebowanie wzrasta wraz ze wzrostem aktywności fizycznej. Wszystko zależy od tego ile razy chce Pan ćwiczyć w tygodniu, z jaką intensywnością, jakiego typu ćwiczenia (siłowe, czy aerobowe) i jakie efekty te ćwiczenia mają przynieść (zmiana sylwetki ciała, rozbudowa wybranych grup mięśniowych, itp.). Jest Pan w okresie dojrzewania co dodatkowo wpływa i modyfikuje zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki diety. W celu ułożenia indywidualnej, zbilansowanej dla Pana diety, powinien Pan zgłosić się do dietetyka (najlepiej z wcześniej zaplanowanym planem treningowym).

Witaj. Twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie to około 2500 kcal. Białko powinno stanowić nie więcej niż 15% energii z diety (najlepiej białko roślinne – warzywa strączkowe i rzadziej zwierzęce – mięso, ryby, jaja, produkty mleczne), węglowodany około 55-60% (pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce) oraz tłuszcze około 25-30% (najlepiej roślinne – orzechy, nasiona, oleje roślinne i awokado). Pozdrawiam.