Zaprzestanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam! W zeszłą środę wyjechałem za granicę i zapomniałam wziąć ze sobą tabletki. Wracam za dwa dni, nie wystąpiło krwawienie. Czy mam czekać na okres. Czy zacząć nowe opakowanie? Z poprzedniego wzięłam tylko 4 tabletki i wcześniej nie zrobiłam przerwy 7-dniowej. Zażywam Stediril. W międzyczasie nie było współżycia. Jaką jest ochrona po takiej przerwie?

Witam! W opisanej sytuacji można mówić o zaprzestaniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych na początku opakowania. W tej sytuacji ochrona antykoncepcyjna została zniesiona, a więc każdy stosunek będzie stwarzał realne prawdopodobieństwo zapłodnienia. Optymalnym postępowaniem wydaje się być odczekanie na termin spodziewanej miesiączki i rozpoczęcie nowego opakowania. Jeśli nowe opakowanie zostanie rozpoczęte dokładnie pierwszego dnia menstruacji, to można liczyć na pełną ochronę antykoncepcyjną już od pierwszego dnia stosowania tabletek. Natomiast do tego czasu należy stosować mechaniczne metody antykoncepcji np. prezerwatywę. Pozdrawiam serdecznie!