Zarażenie boreliozą od psa

Witam!

Jestem właścicielką psa, którego niejednokrotnie gryzły kleszcze i mamą 5-letniej córki. Czy pies jest chory na boreliozę nie wiem, bo jak dotąd żadnych problemów zdrowotnych nie miał. Wiem, że jest możliwe zarażenie się boreliozą od człowieka. Moje pytanie brzmi - czy jest możliwe zarażenie się boreliozą od psa?

Dziękują za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Według przyjętych ogólnie norm uznaje się, iż borelioza nie przenosi się bezpośrednio z człowieka na człowieka. Musiałaby zaistnieć sytuacja, która doprowadziłaby, aby krętki żyjące na obrzeżach zmian skórnych rumienia wędrującego zaraziły innego człowieka -  na podstawie przeprowadzonych badań uznano, że nie ma takiej możliwości - by doszło do zakażenia musi być kleszcz.

Dlatego z wyżej wymienionych powodów również od psa nie można zarazić się boreliozą.

Serdecznie pozdrawiam!