Zarażenie grzybicą od kotów

Witam serdecznie, mam ogromny problem z synem, który zaraził się od kotów grzybicą. Zmiany na skórze gładkiej ustąpiły już po pierwszej dawce Lamisilu, a pozostał problem głowy. Syn ma 4 małe ogniska i jedno duże. Domyślam się, że jest to grzybica strzygąca, bo wszystkie objawy na to wskazują. Syn przyjął łącznie 3 opakowania Lamisilu, a teraz przyjmuje lek Grison sprowadzony z Niemiec. Pani doktor przepisała 100 tabletek odpowiednio do wagi. Połowę mamy już zjedzoną i cóż - grzyb jak był tak jest. Nie muszę już dodawać, że maści już zmieniałam trzykrotnie: Lamisil, Pirolam i płyn Polfungicid. Włosy były myte Pirolamem.

Jestem u kresu sił. Syn ma komunię w tym roku i pyta się mnie czy do tego czasu będzie miał włosy, a ja nie mogę mu na to pytanie odpowiedzieć. Czy są jakieś domowe sposoby leczenia? A co z jego wątrobą? Robiliśmy próby, były ok, ale czy tak długie przyjmowanie tabletek nie odbije się na jego zdrowiu? Proszę o radę, bo jestem bezsilna. Pozdrawiam

Lek. Magdalena Szymańska

Witam!
Napisała Pani, że podejrzewa Pani grzybicę strzygącą, ponieważ wskazują na to objawy. Nie określiła Pani, czy zostały wykonane badania potwierdzające rozpoznanie. Grzybica strzygąca ma dwie postacie - powierzchowną i głęboką. Ta pierwsza charakteryzuje się występowaniem odgraniczonych, owalnych zmian na skórze głowy owłosionej. Typowe są włosy odłamane i zniszczone. W grzybicy strzygącej głębokiej występują guzy zapalne z wypływającą ropną treścią, w obrębie których włosy zwykle samorzutnie wypadają. Mogą pojawiać się też objawy ogólne - gorączka czy limfocytoza. W diagnostyce mykologicznej istotna jest ocena objawów klinicznych oraz makroskopowe oględziny ognisk zmienionych, a także hodowla. W przypadku Pani syna i nieskuteczności kilku stosowanych leków warto byłoby wykonać mykogram - czyli ocenę wrażliwości grzyba na poszczególne leki oraz włączenie terapii celowanej. Pozdrawiam serdecznie!