Zarażenie się toksoplazmozą w ciąży

witam mam pytanie odnośnie toxoplazmozy ROK temu PRZED CIĄŻĄ miałam robione igg i igm i wyniki miałam ujemne zarówno igg jak igm . Teraz jestem w 25 tygodniu ciąży - miałam już 2 razy robione badanie na toxo W CIĄŻY pierwsze w kwietniu DRUGIE W CZERWCU I OBA WYNIKI UJEMNE IGG 0,13 I UJEMNE IGM 0,235 teraz robiłam 3 raz badanie na toxoplazmoze czyli 2 miesiące od ostatniego i wynik jest taki IGG 18,04 WYNIK DODATNI IGM 0,278 WYNIK UJEMNY.CZY W CIĄGU 2 M-CY SIĘ ZARAZIŁAM TOXO?A DZIECKO?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W rzeczywistości wynik ten nie jest jasny. O świeżym zakażeniu Toxoplazmozą świadczy podwyższony poziom IgM. Przeciwciała w klasie IgG są wynikiem przebytego zakażenia. Według wytycznych jednak w momencie gdy IgG jest znacznie podwyższone, należy powtórzyć badanie po trzech tygodniach, jeżeli poziom jest taki sam, nie ma potrzeby dalszej kontroli, jeżeli następuję wzrost, należy rozpocząć leczenie.