Zarażenie się WZW typu B

Witam. Od jakiegoś czasu spotykam się z mężczyzną chorym na WZW B. Mam kilka pytań dotyczących tej choroby. Z tego co mi wiadomo możliwość zakażenia występuje wtedy gdy dochodzi do kontaktu z krwią lub wydzieliną osoby zakażonej. Jeżeli podczas seksu będziemy się zabezpieczać prezerwatywą nie powinno dojść do zakażenia? Jak jest z seksem oralnym? Jak wygląda sytuacja gdybyśmy się starali o dziecko, jest w ogóle taka możliwość, żebym ani ja ani dziecko się nie zaraziło? Dziękuje za odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ryzyko istnieje podczas kontaktu z płynem preejakukacyjnym lub spermą. Warto jednak podkreślić, że ryzyko to jeszcze nie 100% pewność. Tak więc ciąża jest jak najbardziej możliwa. Ryzyko jest dużo większe dla Pani niż dla ewentualnego potomstwa.