Kobieta , 29 lat dzien dobry. jestem obecnie na wakacjach w Wietnamie. Dzisiaj rozmawialam z pewna dziewczyna ( Polka), ktorej w trakcie rozmowy zdarzylo sie opluc moja twarz, usta, nos. Oczywiscie robila to nieswiadomie, po prostu opowiadajac cos z pasja. Wiem, ze kilka dni temu odwiedzala witnamskie wioski, gdzie glaskala psy ( nawet wspomniala, ze te psy byly osowiale). moje pytanie brzmi, czy istnieje jakakolwiek szansa, ze moglam zostac zarazona wscieklizna przez jej sline ( jesli jest zarazona).
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Badanie plwociny – Do badania plwociny pobiera się od pacjenta wydzielinę z drzewa oskrzelowego, w tym celu pacjent musi odkrztusić, a następnie odpluć tzw. plwocinę, nie ślinę. Materiał do badania pobiera się przeważnie rano, by uzyskać plwocinę zalegającą w drzewie oskrzelowym w nocy, zalega jej wtedy najwięcej (najłatwiej ją wówczas pobrać).
  • Wścieklizna – Wścieklizna jest ostrą chorobą zakaźną zwierząt, wywołaną przez wirusa z rodzaju Rhabdoviridae, groźną dla człowieka w przypadku pokąsania przez chore zwierzę. Występuje ona głównie wśród zwierząt wolno żyjących i jest rozpowszechniona na całym świecie, z wyjątkiem Australii i niektórych wysp.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: