Zarażenie WZW typu B w ciąży

Witam. Niedawno urodziłam synka a pod koniec ciąży okazało sie ze jestem nosicielem wzw b. Moj świat sie zawalił. Codziennie patrzę na moje dziecko i myśle ile jeszcze z nim będę. Mam 32 lata. Co powinnam teraz zrobic jakie kroki podjąć żeby sprawdzić w jakim stadium choroby jestem. Czy będąc nosicielem pewne jest ze zachoruje na marskosc , raka itp ? Czy to wyrok ? Jak długo sie z tym żyje ? Czy ta choroba jest śmiertelna ? Moj syn i mąż zostali zaszczepieni a co ze mną ? Jak z tym żyć ?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych, gdyż konieczne są dodatkowe badania. Nosicielstwo nie równa się z diagnozą raka etc. Warto wspomniec, że ewentualna choroba może nigdy nie dać ostrych objawów. Możliwe jest leczenie.