Zarażenie WZW typu C w szpitalu

Dzień dobry, Poprzez moją historię z hospitalizacjami, zaraziłem się WZWC. Dowiedziałem się o tym około 3 lat temu. Z różnych przyczyn do tej pory nie poddałem się żadnym badaniom. Chciałbym jednak dowiedzieć się, czy jeszcze jestem nosicielem czy już zarażonym. Jakie badania krwi mógłbym wykonać, by w miarę szybko w prosty sposób dowiedzieć się w jakim stanie znajduje się moja wątroba? Pozdrawiam Adrian F.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do lekarza oraz wykonać badanie USG jamy brzusznej. Aby potwierdzić infekcję wykonuje się oznaczenie poziomu przeciwciał anty HCV oraz oznacza się RNA wirusa. Wątrobę oceniają parametry tj ALAT, ASPAT, GGTP.