Epidemiologia atopowego zapalenia skóry

W ostatnim czasie coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy z objawami AZS. Profesor Jacek Szepietowski wypowiada się na temat epidemiologii atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie Skóry czyli AZS u dzieci to co raz szerszy problem ( >20% dzieci). Choroba ma podłoże alergiczne i jest uwarunkowana genetycznie. NIE JEST ZAKAŹNA ALE MOZĘ BYĆ DZIEDZICZNA. Problem polega na tym,że układ odpornościowy nie działa do końca prawidłowo - nie umie sobie poradzić z niektórymi alergenami, w związku z czym produkuje za dużo przeciwciał. U małych dzieci zmiany o charakterze grudek i pęcherzyków pojawiają się na policzkach i skórze głowy. U starszych najczęściej na przedramionach, w zgięciach łokci, kolan a także na dłoniach. Zmianom towarzyszy świąd i szorstkość skóry. Drapanie potęguje stan zapalny i może prowadzić do nadkażeń bakteriami.
Podstawową zasadą w AZS jest unikanie alergenów (min. ograniczenie spożycia białka i cytrusów), oraz stosowanie emolientów - są to specjalne preparaty nawilżające i natłuszczające - podtrzymujące barierę ochronną skóry. Należy stosować je minimum 2xdz. W sytuacjach zaostrzeń należy udac się do specjalisty, który zaleci odpowiednią kurację zewnętrzną lub/i doustną.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty