Zasady postępowania przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej i antybiotyku

Witam, mam 19 lat, biorę tabletki antykoncepcyjne i okres mam w miarę regularny. Ostatnio zachorowałam i brałam antybiotyk. Powinnam dostać okres trzy dni temu. Co zrobić jak dostanę okres, wtedy kiedy powinnam zażyć tabletkę antykoncepcyjną, czy brać jak do tej pory, czy jak skończy mi się okres?

Witam! Jeśli antykoncepcja hormonalna byłą stosowana równolegle z antybiotykiem to należy uwzględnić ewentualne interakcje mogące doprowadzić do zmniejszenia efektywności antykoncepcji. Zazwyczaj zmniejszenie antykoncepcji dotyczy antybiotyków o szerokim spektrum takich jak ampicylina, amoksycylina, tetracykliny, cefalosporyny. Jeśli stosowane antybiotyki mogły zmniejszyć ochronę antykoncepcyjną, a w czasie ich stosowania lub w ciągu 7 dni przed oraz 7 dni po ich zastosowaniu miał miejsce niezabezpieczony dodatkowymi metodami stosunek to może istnieć ryzyko ciąży. Czasami przy regularnym stosowaniu antykoncepcji może nie dojść do krwawienia, jest to związane z niedostatecznym pogrubieniem endometrium. W różnicowaniu przyczyn opóźnienia krwawienia należy wziąć również to pod uwagę. Ogólnie w sytuacjach gdy podczas przerwy nie dojdzie do krwawienia lub dojdzie do krwawienia z opóźnieniem to należy zażyć pierwszą tabletkę zgodnie z planem. Jeśli zaistniała sytuacja opisana na początku proponuję 7. dnia przerwy wykonać test ciążowy celem wykluczenia możliwości ciąży. W przypadku wyniku negatywnego należy przyjąć pierwszą tabletkę kolejnego opakowania zgodnie z planem czyli 8. dnia przerwy. Pozdrawiam serdecznie!