Zasady spożywania oleju lnianego

Witam. Mam pytanie jak stosować olej lniany ? Choruję na nadciśnienie , początek zwłóknienia wątroby F1/F2 i nadwagę .Czytałam że taki olej ma dużo dobrych właściwości ... kupiłam go w sklepie ze zdrową żywnością ale niema tam informacji jak go stosować w internecie znalazłam informacje że 4 łyżki dziennie ... czy to nie za dużo ?

Dzień dobry,

Olej lniany jest najbogatszy w kwasy omega -3. Nie wolno go spożywać po obróbce termicznej np. smażenie, pieczenie, bowiem traci swoje właściwości zdrowotne.
Olej lniany można stosować w chorobach układu krążenia np. miażdżyca, w stłuszczeniach wątroby, a nawet otyłości - wspomaga odchudzanie.
4 łyżki oleju to nie jest dużo - 2 łyżki rano, i 2 wieczorem podczas posiłku np. do sałatek lub do twarożku, sałatki, jogurtu.

W ilości 4 łyżki, będzie widać szybciej działanie lecznicze.

Witam, olej lniany jest jak najbardziej polecany, jednak ilość powinna zależeć od zawartości w diecie innych tłuszczów. 1 łyżka dziennie to optymalna ilość, jednak gdy dieta jest uboga w kwasy nienasycone może zwiększyć dawkę.

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Optymalna dawka dzienna oleju lnianego to 2 do 6 łyżek dziennie, przy czym, nie musi to być jednorazowo. Można dodawać go do twarogu, sałatek itp. Najważniejsze, aby nie używać oleju lnianego do smażenia oraz aby przechowywać go w ciemnym i w miarę chłodnym miejscu.