Zasady zdrowego funkcjonowania społecznego

Witam! Bardzo się przejmuję tym, co powie o mnie grupa ludzi z mieszkań chronionych! Jestem osobą, która niechcący ściąga na siebie różne kłopoty, dodatkowo nie potrafię zadbać o siebie. Stąd te problemy z krytyką! Boję się jej tak, jakby ktoś miał mnie zabić, lub posłać do piekła! Bardzo się tego boję! Co mogłabym zrobić, by ten strach zmniejszyć? W domu nauczono mnie patologicznego wzorca winy i kary. Jakie są zasady zdrowego funkcjonowania, również społecznego?

Dzień dobry!

Zadawane przez Panią pytania nie są łatwe i nie jest możliwe odpowiedzieć na nie w kilku zdaniach porady internetowej. Często są one tematem i treścią długoterminowej psychoterapii. Z jakich form pomocy (psychoterapia indywidualna, grupowa, warsztaty umiejętności psychologicznych, leczenie psychiatryczne) korzystała Pani i może korzystać obecnie?

Pozdrawiam!