Zaskórniki – jak z nimi walczyć?

Mam 23 lata, jestem studentem. Z problemem trądziku borykam się ponad 10 lat. Mimo wszystko cały czas powraca mi trądzik. Oczywiście cały czas leczyłem i leczę się pod okiem dermatologa. Jakieś jeszcze 3 mies. temu określiłbym, że leki, które stosowałem, działały lepiej. W ostatnim czasie niewiele mi pomagają stosowane preparaty. Wiem, że trądzik jest ciężki w leczeniu i generalnie nie można do końca wyleczyć, jeżeli ktoś ma do tego skłonności, a jedynie zaleczyć. Używane leki: (proszę przy opublikowaniu o wykreślenie leków, jeśli jest to niedozwolone, z tym, że ja podałem, aby było wiadomo, co stosowałem). 3 mies. temu stosowałem: E***, w ostatnim czasie A*** Plus (odnoszę wrażenie, że moja skóra się uodporniła na ten preparat i występują po nim "większe gule"). Obecnie przerzuciłem się na leki robione z siarką i cynkiem z dodatkiem detromycyny, rezorcyny. Niestety, też nie widzę efektu po stosowaniu przez 5 dni. Jak już wspominałem, leczę się już długo i wypróbowałem na pewno ok. 20 leków gotowych. W przeszłości dobre efekty miałem stosując D***, jednak po pewnym czasie też przestał działać. Kilkanaście lat temu stosowałem też m.in. D*** lub C***, D***, Isotrex, I***, Z***, S*** lub A***, D***, B***, M***, M***, A***. Trudno mi w tym momencie wszystkie odtworzyć. Kiedyś moja skóra wyglądała bardzo źle i dermatolog zalecił mi kurację doustna T***. Był efekt, mimo wszystko po kilku mies. problem powrócił. Według dermatologa obecnie powinno mi wystarczyć leczenie preparatami gotowymi lub robionymi lekami. W zasadzie nie ma obecnie tygodnia, żeby nie występowały u mnie zmiany trądzikowe. Mój problem nie wynika na pewno z nieprawidłowej diety, ponieważ wiem o przesądach, co ewentualnie ma wpływ na zaostrzenie się trądziku (ostre przyprawy itp.). Stosuję też regularnie witaminy. Jakieś 2 mies. temu stosowałem V***, zaś obecnie La***. 2 razy dziennie stosuję też do mycia twarzy żel z serii A***. Bardzo proszę o jakąś podpowiedź, co najlepiej byłoby stosować (z jakiej grupy antybiotyków lub substancji czynnych) na tzw. "wypukłe guzy"(zamknięte zaskórniki), jak ja to określam. Bywają dni, że odczuwam ból na czole z powodu trądziku. Być może można wykonać jakieś badania w tym celu. Dodam też, że mam duży problem z nadmierną potliwością - być może z tym jest związany mój trądzik, którego nie mogę wyleczyć? Dziękuję z góry za odp.

Oczywiście nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie, nie mając możliwości bezpośredniej oceny stanu Pana skóry. Być może stan Pana skóry nie jest aż tak bardzo nasilony, skoro lekarz dermatolog wielokrotnie kontynuuje u Pana terapię miejscową (dostosowana do opisywanego stanu), rezygnując z ogólnej (lub może są ku temu inne przesłanki?)

Antybiotykoterapia z pewnością powinna zmniejszyc stan zapalny - niestety - zwykle na pewnien okres, a nie na "zawsze".
Najskuteczniejszym lekiem w leczeniu trądziku jest izotretynoina, ale wymaga ona ścisłego współdziałania z lekarzem dermatologiem w trakcie kuracji.

Witam proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.

Z nadmierną potliwością również można powalczyć, są leki doustne jak również zabiegi botoxu na nadmierną potliwość.