Zastanawianie się nad własną orientacją seksualną

Mój problem polega na tym, że, zaczęłam się zastanawiać nad swoją orientacją seksualną, co mnie zszokowało, bo do tej pory byłam przekonana, że jestem heteroseksualna. Zawsze zwracam uwagę na mężczyzn w ten sposób. To oni mnie pociągają, nie kobiety. Raz się zdarzyło, gdy podobała mi się kobieta, ale nie to mnie zaniepokoiło. Zaniepokoił mnie fakt, że bardziej podnieca mnie oglądanie lesbijskich filmów pornograficznych niż z udziałem osobników płci przeciwnej. Czy to oznacza, że jestem lesbijką?

W Poznaniu jest Poradnia Seksuologiczna w Szpitalu Ginekologicznym na Polnej, przyjmuje tam dr Grażyna Jarząbek, ginekolog i seksuolog. Poradnia jest dostępna w ramach NFZ, czyli nieodpłatnie.
Pani Dr ma też gabinet prywatny na ul. Sw.Marcin.
Dobrą opcją jest również wizyta u psychologa seksuologa; Dr K.Waszyńska z Uniwersytetu A.Mickiewicza ma gabinet na poznańskiej Ławicy, w pobliżu lotniska. Jest to lecznica prywatna, odpłatna.
Często w takich sytuacjach, jak opisana w poście, wystarczają jedna-dwie wizyty diagnostyczno-edukacyjne.
Rozczytywanie się w różnych forach internetowych niejednokrotnie powiększa niepokój i niejasności związane ze sferą tożsamości, orientacji i preferencji seksualnych.
Pozdrawiam. JW, seksuologia.org.pl

Dzień dobry.

Osoby w Pani wieku, niezależnie od płci miewają fantazje związane z własną płcią. Czasami próbują też fantazje te zrealizować w rzeczywistości - z różnymi skutkami. Przyczyną zwykle jest po prostu zwyczajna ciekawość oraz potrzeba "doprecyzowania" własnej orientacji seksualnej. Innymi słowy - fakt oglądania lesbijskich filmów porno i odczuwanie przy nich podniecenia niekoniecznie muszą świadczyć o Pani lesbijskiej orientacji. Dodać też można, że kobiety, częściej niż mężczyźni odnajdują się w "podwójnej" orientacji - to znaczy mogą odczuwać pociąg zarówno do mężczyzn, jak i kobiet.

Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Nie istnieją żadne skuteczne i pewne metody ocenienia czyjejś orientacji seksualnej. Istotne jest jedynie Pani własne przeżywanie, odczuwanie tej kwestii - Pani własna ocena.

Jest możliwe, że jest Pani osobą heteroseksualną, a seks lesbijski jest po prostu bardziej atrakcyjny estetycznie niż seks heteroseksualny.
Jest możliwe, że jest Pani osobą biseksualną i będzie się Pani, w różnych momentach swojego życia, skłaniała i odczuwała potrzeby bardziej hetero- lub bardziej homo-seksualne.

Docenianie estetyki ciała własnej płci, odczuwanie podniecenia na widok scen homoseksualnych i urozmaicanie swojego życia seksualnego o elementy homoseksualne nie musi świadczyć o orientacji homoseksualnej.

Pozdrawiam!