Zastawkowe zwężenie aorty a możliwość urodzenia dziecka

Witam.Mam zastawkowe zwężenie aorty.Narazie jestem leczona zachowaczo wizyty co roku czuje sie narazie dobrze chodz wiem ze kiedys czeka mnie zabieg.czy z ta wada można urodzic dziecko czy dopiero po wymianie zastawki?czy mozliwa jest walwoplastyka ?czy ten zabieg wykonuje sie tylko u bardzo młodych ludzi?wiem ze ten zabieg tylko odwleka w czasie zabieg bo zastawka sie zweza.ile mozna zyc z ta wadą bez wymiany zastawki tak maksymalnie??

Lek. Tomasz Budlewski

Bardzo dużo zależy od ogólnego stanu organizmu. Aby ustalić możliwość ciąży oraz konieczność wymiany zastawki konieczna jest wizyta u kardiologa, najlepiej z możliwością wykonania badania echokardiograficznego.