Zastawkowe zwężenie prawego ujścia tętniczego

witam potrzebuję specjalisty mój synek ma zastawkowe zwężenie prawego ujścia tętniczego ma 3 miesiące niewielki lewo-prawy przeciek przez PFO przepływ skurczowy na zastawce z grad.30mm HG wcześniej miał 25mm gradient wzrósł proszę mi napisać czy mu coś grozi czy wskazany jest zabieg balonikowania co dalej robić synek nie siniej niema problemów z oddechem

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, dziecko powinno znaleźć się pod opieką kardiologa dziecięcego, wskazany jest kontakt z kardiochirurgiem dziecięcym. Należy ocenić wskazania do zabiegu operacyjnego ew. do zabiegu przezskórnego (balonikowanie). Obecnie gradient przezzastawkowy jest średni, ale jak napisano wzrasta, stąd zabieg może się okazać konieczny w przyszłości.